Wiadomości Branżowe

Dealogic: BNP Paribas największym europejskim bankiem inwestycyjnym w regionie EMEA pod względem przychodów

W najnowszej odsłonie rankingu Dealogic BNP Paribas został sklasyfikowany jako największy europejski bank inwestycyjny w regionie EMEA pod względem wysokości przychodów. Swój znaczący wpływ na ten wynik miał również BNP Paribas Bank Polska, którego

W najnowszej odsłonie rankingu Dealogic BNP Paribas został sklasyfikowany jako największy europejski bank inwestycyjny w regionie EMEA pod względem wysokości przychodów. Swój znaczący wpływ na ten wynik miał również BNP Paribas Bank Polska, którego łączna kwota zaangażowania w finansowanie w obszarze CIB sięgnęła w 2020 roku 6 mld zł.

W rankingu obejmującym wszystkie banki inwestycyjne w regionie EMEA, BNP Paribas awansował o dwie pozycje (z szóstej na czwartą) względem ubiegłego roku. Wśród europejskich banków nie ma sobie równych. Dane Dealogic wskazują, że bank zdobył najwyższe miejsce w kategoriach: dłużnych instrumentów rynków kapitałowych w euro i pozostałych walutach, obligacji przedsiębiorstw o ratingu inwestycyjnym, obligacji wysokodochodowych oraz kredytów.

- Pozycja w rankingu Dealogic to dla nas kolejny sygnał, że odważne, proklienckie podejście Grupy BNP Paribas do finansowania w bardzo trudnym 2020 roku było właściwe. W Polsce, pomimo ograniczeń i niepewności, byliśmy w stanie się rozwijać, dzięki odpowiedniej płynności, bezpiecznej pozycji kapitałowej i właściwej analizie potencjału inwestycji, w które się angażowaliśmy. W efekcie, ubiegły rok przyniósł mnóstwo ciekawych projektów o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. W przyszłość także patrzymy z dużym optymizmem – mówi André Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, nadzorujący Obszar Bankowości CIB.

W 2020 roku Bank BNP Paribas sfinalizował w obszarze CIB ponad dwa razy więcej transakcji niż w 2019 r. Wśród finansowanych podmiotów znalazły się m.in. Cyfrowy Polsat, PKP Energetyka, Grupa Azoty, Velvet Care, Eurocash, Play czy Vectra.

Największe transakcje z udziałem Banku BNP Paribas to finansowanie projektu Polimery Police Grupy Azoty, który pozwoli Polsce uniezależnić się od importu polipropylenu, wieloletni plan inwestycyjny spółki PKP Energetyka oraz pierwsza w Polsce emisja zielonych obligacji przeprowadzona przez podmiot niefinansowy – Cyfrowy Polsat. Wartość tych projektów to odpowiednio 1,5 mld euro, 3 mld zł i 1 mld zł. Obecnie toczą się negocjacje dotyczące kolejnych umów.

Dealogic to platforma o globalnym zasięgu, oferująca firmom dane i analizy dotyczące rynków finansowych. Z opracowań Dealogic regularnie korzysta m.in. The Wall Street Journal opracowując Investment Banking Scorecard.


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy