Konto online

Kredyt na bieżącą działalność, nie na inwestycje. Na co pożyczają polskie firmy?

Kredyt na bieżącą działalność, nie na inwestycje. Na co pożyczają polskie firmy?
Kredyt na bieżącą działalność, nie na inwestycje. Na co pożyczają polskie firmy? Polskie przedsiębiorstwa zadłużają się najczęściej na kwotę do 50 000 zł na 5

Kredyt na bieżącą działalność, nie na inwestycje. Na co pożyczają polskie firmy?

Polskie przedsiębiorstwa zadłużają się najczęściej na kwotę do 50 000 zł na 5 lat. Kredytów szukają zwykle osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a pieniądze są im potrzebne na sfinansowanie bieżącej działalności firmy lub jej założenie – wynika z raportu Oferteo.pl.

Pieniądze potrzebne na finansowanie bieżącej działalności

Według badań Oferteo.pl, największego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, w ubiegłym roku pieniądze pochodzące z kredytów były przedsiębiorcom potrzebne przede wszystkim do bieżącego finansowania działalności firmy. Tak decyzję o zaciągnięciu kredytu argumentowała aż jedna trzecia badanych. Często środki przeznaczane były również na kupno sprzętu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zarówno pierwszą jak i drugą opcję jako przyczynę zaciągnięcia kredytu wskazywało po 14% ankietowanych.

Zadłużają się przede wszystkim osoby fizyczne
Spośród wszystkich zapytań złożonych w Oferteo.pl, 81% dotyczyło kredytów dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Znacznie rzadziej, bo w 16% przypadków, po pożyczkę zgłaszały się spółki kapitałowe (z o.o. czy akcyjne), a najmniejszy procent (3%) zainteresowanych stanowiły spółki osobowe (jawne i partnerskie).

Do 50 tysięcy na 5 lat

Kwota poszukiwanego kredytu mieściła się zwykle w przedziale od 10 001 do 50 000 zł. Pod tym względem sytuacja wyglądała podobnie jak w poprzednich latach. W 2019 roku taką sumę pożyczało 35% firm, a w 2018 – 38%. Na podobnym poziomie od kilku lat utrzymuje się także odsetek przedsiębiorstw zaciągających kredyty od 100 001 do 500 000 zł. W 2019 roku było ich 27%, w 2018 roku – 29%, a w 2017 – 26%.
Jeśli chodzi o okres kredytowania, to w ostatnim roku w aż 43% przypadków wynosił od 2 do 5 lat. Dokładnie tak samo odsetek ten wyglądał rok wcześniej. Nieco rzadziej decydowano się natomiast na spłatę kredytu w czasie od 6 do 10 lat. Zainteresowanych tą opcją było w 2019 31%, czyli 2% mniej niż w 2018. Spłatę na dłużej niż 10 lat rozkładało 18% badanych, a 8% było w stanie zakończyć proces już w rok.
Czas odgrywa kluczową rolę dla większości przedsiębiorców. 72% z nich zaznaczało, że zależy im na możliwie jak najszybszym uzyskaniu środków, a 17% mogło poczekać na nie miesiąc. Tylko 11% ze wszystkich badanych było gotowych na okres oczekiwania do 3 miesięcy.
– Kredyt dla wielu firm jest szansą na rozwinięcie skrzydeł, rozszerzenie możliwości, zakup środków niezbędnych do startu lub zwiększenia zysków. Dla przedsiębiorców jest to pilne przedsięwzięcie, a jednocześnie wieloletnie zobowiązanie. Pośpiech jest więc uzasadniony, ale niekoniecznie wskazany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem podmiotu warto zapoznać się z jak największą liczbą możliwości, jakie mogą zostać nam zaoferowane i wybrać tę najkorzystniejszą – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3100 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2019 roku przez podmioty poszukujące kredytu dla firmy.

A to już wiesz?  Centra danych nie spełniają potrzeb przedsiębiorstw?

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

www.sarota.pl

O OFERTEO

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy