Wiadomości Branżowe

Mieszkania tanieją, ale nie wszędzie

Chętni na kupno mieszkania od dewelopera nie wszędzie mogą cieszyć się ze spadków cen. W niektórych miastach napotkają nawet na podwyżki. Na nieszczęście dla kupujących, tanieć nie chcą też mieszkania z rynku wtórnego.–  Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o prawie 300 zł/mkw. względem zeszłego roku. Podwyżki najdotkliwiej odczują ci, którzy chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie (281 zł/mkw.) i Gdańsku (226 zł/mkw.). O ponad 200 zł spadły zaś ceny w Poznaniu i Wrocławiu – komentuje Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl.–  Deweloperzy nadal oferują warszawianom ceny niższe niż rynek wtórny. Średnia cena „nowego” metra kwadratowego jest niższa o około 1000 zł w porównaniu z mieszkaniami z drugiej ręki. W stolicy Warszawy największy wpływ na cenę wciąż ma lokalizacja lokalu. Stąd wyższe ceny na rynku wtórnym – dodaje.–  Pamiętajmy, że są to ceny ofertowe. Oznacza to, że w rzeczywistości mogą być one odrobinę niższe, bo cena zwykle podlega negocjacjom. W największych miastach Polski trudno szukać mieszkania za mniej niż 5 tys.

Chętni na kupno mieszkania od dewelopera nie wszędzie mogą cieszyć się ze spadków cen. W niektórych miastach napotkają nawet na podwyżki. Na nieszczęście dla kupujących, tanieć nie chcą też mieszkania z rynku wtórnego.

?  Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o prawie 300 zł/mkw. względem zeszłego roku. Podwyżki najdotkliwiej odczują ci, którzy chcą kupić nowe mieszkanie w Krakowie (281 zł/mkw.) i Gdańsku (226 zł/mkw.). O ponad 200 zł spadły zaś ceny w Poznaniu i Wrocławiu ? komentuje Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl.

?  Deweloperzy nadal oferują warszawianom ceny niższe niż rynek wtórny. Średnia cena ?nowego? metra kwadratowego jest niższa o około 1000 zł w porównaniu z mieszkaniami z drugiej ręki. W stolicy Warszawy największy wpływ na cenę wciąż ma lokalizacja lokalu. Stąd wyższe ceny na rynku wtórnym ? dodaje.

?  Pamiętajmy, że są to ceny ofertowe. Oznacza to, że w rzeczywistości mogą być one odrobinę niższe, bo cena zwykle podlega negocjacjom. W największych miastach Polski trudno szukać mieszkania za mniej niż 5 tys. zł za mkw. Jednak świat się nie kończy na Wrocławiu, Warszawie czy Gdańsku. Mamy w Polsce aż 16 województw i np. w takim Szczecinie czy Gorzowie Wielkopolskim cena z 1 mkw.  wynosi mniej niż 4,5 tys. zł. Niestety, zarobki tutaj też są niższe ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Trudno przewidzieć jakie będą ceny mieszkań

Uruchomienie programu ?Mieszkanie dla młodych? odrobinę zwiększyło popyt na nowe lokale, ale spory odsetek nowych mieszkań nie spełnia kryteriów programu.

?  Do tego dochodzi projekt BGK zakładający zakup całych bloków na wynajem. To oczywiście zmniejsza podaż i podnosi cenę dla pozostałych klientów, ale tylko w niewielkim stopniu. Z kolei zniesienie pozwoleń na budowę może istotnie obniżyć koszty budowy domu, a to zmniejsza atrakcyjność zakupu mieszkań np. z dala od centrum. Dodatkowe ograniczenie w dostępnie do kredytu hipotecznego to także czynnik blokujący dla wielu potencjalnych nabywców. Lepiej jednak nie pozwalać im zadłużać się ponad miarę. To wszystko sprawia, że ceny nieruchomości nie powinny gwałtownie wzrosnąć ? dodaje Piechowiak.

A to już wiesz?  Generali OFE ? struktura aktywów na dzień 29 marca 2012 r.

Więcej nt. w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-sierpien-2014-7217099.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl
Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy