Wiadomości Branżowe

Miliard złotych preferencyjnych kredytów od Pekao dla mikro i małych firm

Bank Pekao podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) nową umowę poręczeniową w ramach unijnego programu „Konkurencyjność i Innowacja”. Dzięki tej umowie Bank Pekao będzie mógł udostępnić polskim mikro i małym przedsiębiorstwom kredyty preferencyjne o łącznej wartości 1 miliarda złotych.  Podpisana w dniu 7 listopada umowa stanowi

Bank Pekao podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) nową umowę poręczeniową w ramach unijnego programu ?Konkurencyjność i Innowacja?. Dzięki tej umowie Bank Pekao będzie mógł udostępnić polskim mikro i małym przedsiębiorstwom kredyty preferencyjne o łącznej wartości 1 miliarda złotych.

 Podpisana w dniu 7 listopada umowa stanowi kontynuację dwóch umów poręczeniowych, które Bank realizował do końca października 2013 roku. Pekao udzieliło prawie 4 tysięcy kredytów o wartości 925 milionów złotych, z czego ponad tysiąc kredytów udzielono firmom rozpoczynającym działalność. 

 - Preferencyjne kredyty we współpracy z EFI to większa dostępność i bardziej atrakcyjne warunki finansowania dla mikro i małych firm oraz wymierne efekty dla wsparcia ich rozwoju i innowacji - mówi  Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Banku Pekao SA.

 Dlatego już od kilku dni w oddziałach Banku na terenie całego kraju są ponownie dostępne preferencyjne kredyty inwestycyjne oraz kredyty obrotowe dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą.

 Z kredytów inwestycyjnych z poręczeniem EFI mogą korzystać mikro i małe firmy o rocznych przychodach do 20 milionów złotych. Maksymalna kwota kredytu wynosi 3 miliony euro. Kredyty obrotowe są z kolei skierowane do mikroprzedsiębiorstw, które działają na rynku nie dłużej niż 2 lata. Zgodnie z podpisaną umową z EFI, maksymalna kwota kredytu dla start ups wynosi 20 tysięcy złotych.

 - Cieszymy się, że realizowane przez nas programy wypełniają lukę w zakresie unijnego finansowania dla firm. Unijne dotacje z obecnego budżetu już praktycznie się skończyły, a na nowe programy musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy ? zauważa G. Piwowar.

 Preferencyjne warunki kredytów z poręczeniem EFI w Banku Pekao:

  • Bezpłatne poręczenie EFI, które zabezpiecza 50% kapitału i odsetek kredytu przez okres 10 lat,
  • Korzystniejsze oprocentowanie ? niższe o co najmniej 0,4% punktu proc. od standardowego,
  • Przy kredytach inwestycyjnych  - mniejsze wymagania w zakresie wkładu własnego (minimum 15%) oraz wymagane zabezpieczenie wyłącznie na przedmiocie finansowania, 
  • Dla kredytów obrotowych do 10 tysięcy złotych poręczenie EFI jest jedynym wymaganym zabezpieczeniem,
  • Prosty sposób ustanawiania poręczenia ? bez żadnych dodatkowych dokumentów po stronie firm,
  • Poręczenia EFI nie stanowią pomocy publicznej,

Od września w ofercie Banku są także dostępne preferencyjne kredyty inwestycyjne i obrotowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm zatrudniających do 500 osób w ramach unijnego programu Risk Sharing Instrument. Celem tego programu jest wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej polskich firm. Budżet tego programu wynosi 331 milionów złotych.

 


 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 3 kwartału 2013 r. na poziomie 19,2%).

Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz czwarty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2013. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn ?Euromoney?. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny ?The Banker? i ?Global Finance?. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą ?Złotego Bankiera? za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy