Wiadomości Branżowe

Pięć lat inwestycji kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Bank BNP Paribas partnerem raportu „Private Equity in CEE. Creating Value and Continued Growth”

Aktualne strategie inwestycyjne i budowania wartości przedsiębiorstwa, realizowane przez inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej to temat wydanego właśnie raportu „Private Equity in CEE. Creating Value and Continued Growth”. Partnerem opracowania

Aktualne strategie inwestycyjne i budowania wartości przedsiębiorstwa, realizowane przez inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej to temat wydanego właśnie raportu „Private Equity in CEE. Creating Value and Continued Growth”. Partnerem opracowania europejskiego stowarzyszenia Invest Europe jest Bank BNP Paribas. W raporcie omówiono przykłady inwestycji private equity i venture capital zakończonych w latach 2015-2019 w naszym rejonie Europy.

W raporcie przedstawiono historie 22 spółek, które dzięki inwestycjom private equity rozwinęły swoją działalność. Wśród nich znalazły się przykłady polskich przedsiębiorstw: Anwis, Dino, Dotcard, Home.pl, Novago, PBKM (Famicord Group), Rankomat, Velvet Care i Wirtualna Polska.

- W Europie Grupa BNP Paribas jest jednym z liderow transakcji private equity. W Polsce Bank BNP Paribas konsekwentnie od lat uczestniczy w transakcjach private equity i venture capital na lokalnym rynku, zapewniając inwestorom finansowanie i wspierając ich na etapie wyjścia z inwestycji czy też poszukiwania celów akwizycji. Inwestorzy PE/VC mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój konkurencyjności i dynamizm spółek w naszym regionie  – tłumaczy Piotr Mietkowski, dyrektor Zarządzający Bankowością Inwestycyjną na Europę Środkową w Grupie BNP Paribas i członek Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska.

Między 2003 a 2019 rokiem fundusze private equity zainwestowały w Europie Środkowo-Wschodniej blisko 29 miliardów euro w 4 300 spółek. Na koniec 2019 roku w ich portfelach znajdowało się 1 300 spółek. Inwestycje kapitałowe to nie tylko budowanie wartości przedsiębiorstwa i zyski dla tych, którzy lokują w nich swoje środki. To również m.in. wzrost zatrudnienia w spółkach rozwijanych przez inwestorów. W 2018 roku w naszym regionie wyniosło ono 316 tys. osób, co oznacza roczny wzrost o 10,7%, podczas gdy średnie zatrudnienie wzrosło wówczas o 0,7%.

W raporcie omówiono trendy inwestycyjne, których kontynuacja spodziewana jest w kolejnych latach. Przedstawiono historię każdego projektu, analizując wkład zarządzających w budowanie wartości spółki, rozwój biznesu oraz osiągnięcia w obszarze ESG (ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego).

Raport – dostępny na stronie https://www.investeurope.eu/about-private-equity/private-equity-impact/private-equity-in-cee/ – został opracowany przez Invest Europe – europejskie stowarzyszenie inwestorów Private Equity i Venture Capital, przy wsparciu krajowych związków inwestorów kapitałowych, we współpracy z zarządzającymi funduszami (general partners), którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

 


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy