Wiadomości Branżowe

Przetargi publiczne: budownictwo powoli odbija się od dna?

We wrześniu 2013 roku, ogłoszono 15 tys. 987 postępowań przetargowych, o 3,45 procent więcej niż rok wcześniej. W ciągu całego III kwartału 2013 roku przeprowadzono 49 tys. 235 postępowań, o 2,43 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z raportu opracowanego przez serwis
Teaser

We wrześniu 2013 roku, ogłoszono 15 tys. 987 postępowań przetargowych, o 3,45 procent więcej niż rok wcześniej. W ciągu całego III kwartału 2013 roku przeprowadzono 49 tys. 235 postępowań, o 2,43 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku ? wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Dane wskazują na wygasanie spadkowej tendencja w remontowo-budowlanych inwestycjach publicznych, jednak mocnego odbicia w tym segmencie nie należy w najbliższym czasie oczekiwać.

 

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że we wrześniu 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 15 tys. 987 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie ZP, o 3,45 proc. więcej niż rok temu (we wrześniu 2012) i o 6,52 proc. więcej niż w sierpniu 2013 roku.

W porównaniu z wrześniem 2012 wzrost liczby liczby ogłaszanych postępowań wystąpił w dwóch spośród analizowanych trzech kategorii ? najwyższy w przetargach na prace budowlano-remontowe (o 8,94 procent), znacznie niższa dynamika wystąpiła w przypadku zamówień na dostawy towarów (we wrześniu 2013 przyrost wyniósł 1,55 proc. w skali roku). Liczba zamówień publicznych na dostawy usług we wrześniu 2013 w relacji rocznej nie zmieniła się (dynamika wyniosła dokładnie 0 proc.).

Zestawienie kwartalne wskazuje na hamowanie złej passy sektora budowlanego. W trzecim kwartale 2013 roku ogłoszono o 6,7 procent więcej postępowań o udzielenie zamówienia publicznego z tego segmentu niż w III kw. 2012. To właśnie budownictwo uplasowało się na pozycji lidera kwartalnych wzrostów liczonych rok do roku. Jednak dopiero wyniki z kolejnych kwartałów ? głównie II i III kw. 2014 roku ? pozwolą na pewniejsze określenie trendu.

W segmencie budowlanym, wrzesień bieżącego roku był wyraźnie lepszy niż rok wcześniej, wciąż jednak do poziomów z lat inwestycyjnego boomu brakuje bardzo wiele.

Dodatkowo, na wyraźną poprawę w segmencie budowlanym wskazuje zestawienie kwartalne, w którym III kwartał bieżącego roku jest wyraźnie lepszy niż IIIQ2012. Oczywiście nadal wiele brakuje do wyników z roku 2010, jednak pamiętać należy, że rok 2010 był bardzo wyjątkowy, był bowiem czasem w którym startowało wiele przetargów związanymi z pracami przed Euro 2012. Wprawdzie zestawienie obejmuje jedynie przetargi o wartościach średnich (czyli te, które należy zgłaszać jedynie do BZP), ale duży przyrost IIQ2013/IIIQ2012 pozwala na ostrożne przypuszczenie, że głęboka zapaść w publicznych inwestycjach budowlanych powoli odchodzi do przeszłości.

PKB powoli rośnie, ale rokowania ostrożne

We wrześniu 2013 roku, zatrudnienie w przedsiębiorstwach zmniejszyło się o 0,3 procent rok do roku, choć w ciągu miesiąca przybyło osób pracujących. W dziewiątym miesiącu 2013 roku w całej polskiej gospodarce pracowało 5 mln 495,1 tys. osób (w firmach zatrudniających powyżej 9 osób). Zatrudnienie we wrześniu było o 1,3 tys. osób wyższe niż w sierpniu, ale o 19 tys. osób niższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Inflacja we wrześniu 2013 roku, w relacji rocznej wyniosła 1 procent. W ciągu roku znacznie zdrożała żywność - o niemal 3 procent a także usługi związane z rekreacją oraz kulturą, których ceny w relacji rocznej zwiększyły się prawie o 4 proc.

Według GUS, we wrześniu 2013 roku stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Pracy nie miało ponad 2 mln 83 Polaków a stopa bezrobocia wyniosła 13 procent. Wrzesień był siódmym miesiącem z rzędu, w którym spadało bezrobocie liczone w relacji miesięcznej.

Produkcja sprzedana przemysłu była we wrześniu o 6,2 procent wyższa niż przed rokiem i o 9,6 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5 procent wyższym niż we wrześniu 2012 i o 1,4 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem. W relacji rocznej, we wrześniu 2013 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu.

? Wiele czynników wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna wychodzić ze spowolnienia. Rośnie sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłu. Niestety bezrobocie spada bardzo powoli. Dane płynące z gospodarki wskazują na rosnący eksport, co jest wiadomością bardzo optymistyczną, bowiem to właśnie produkcja eksportowa jest dla wielu gałęzi rodzimego przemysłu ?być albo nie być?. Powoli zaczyna również rosnąć konsumpcja wewnętrzna, czyli jeden z motorów wzrostu gospodarczego w ostatnich latach ? mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. ? Symptomy te wskazują na przyspieszenie w gospodarce. W trzecim kwartale należy oczekiwać wzrostu dynamiki PKB do około 1,5 procent rok do roku, w ostatnim kwartale być może osiągniemy nawet 2 procent. Ciągłe jednak mamy do czynienia z poważną nierównowagą budżetu państwa i niepewnymi losami ustawy budżetowej na przyszły rok, której strona dochodowa oparta jest na budzących obawy wielu ekonomistów założenia ? dodaje Beata Szkodzin.

?Budowlanka?: mocne odbicie

We wrześniu 2013 roku na pozycje liderów wzrostów w relacji rocznej wróciły przetargi na prace budowlano-remontowe. W odniesieniu do września 2012 najwięcej przybyło ogłoszeń na pokrywanie podłóg i ścian, roboty w zakresie różnych nawierzchni, wznoszenie ogrodzeń, roboty w zakresie instalacji elektrycznych, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych, roboty drogowe, przygotowanie terenu pod budowę, instalowanie centralnego ogrzewania czy tynkowanie.

Na odbicie w sektorze budowalnym wskazuje porównanie odpowiednich kwartałów roku bieżącego i ubiegłych. Dane wskazują, że w III kw. 2013 roku względem analogicznego kwartału 2012 roku największe wzrosty (na poziomie 20 ? 30 procent) objęły zamówienia na wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty w zakresie burzenia, przygotowanie terenu pod budowę, roboty rozbiórkowe, tynkowanie, roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych, roboty w zakresie różnych nawierzchni, pokrywanie podłóg i ścian, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania oraz roboty drogowe.

O eGospodarka.pl
eGospodarka.pl (www.egospodarka.pl) to praktyczny poradnik Internetu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Serwis udostępnia m.in. bezpłatną bazę przetargów publicznych, oferty pracy w Polsce i za granicą, porady z prawa pracy, podatków i rachunkowości, komentarze gospodarcze i finansowe, kursy walut, bezpłatne wzory dokumentów i formularzy, aktualności ze świata IT oraz najnowsze raporty i prognozy. Przedsiębiorcy znajdą w serwisie eGospodarka.pl narzędzia porównawcze, wyszukiwarki i kalkulatory.

Misją serwisu jest dostarczanie praktycznych informacji i narzędzi oraz pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących zaistnienia firmy w Internecie. Najczęściej odwiedzane przez użytkowników są działy: Firma, Podatki, Prawo, Praca i Przetargi.

Według badania Megapanel w kwietniu 2013 roku serwis eGospodarka.pl zanotował ponad 1 mln 376 tys. użytkowników, co stawia go w ścisłej czołówce najlepszych serwisów biznesowych. Dział www.przetargi.eGospodarka.pl w lutym 2013 odwiedziło natomiast ponad 176 tysięcy osób.

Przydatne linki:
http://www.egospodarka.pl
http://www.przetargi.egospodarka.pl
http://www.przetargi.egospodarka.pl/prawo_zamowien_publicznych

Źródło eGospodarka.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy