Wiadomości Branżowe

Recesja zagraża Polsce ? indeks PMI coraz niżej (komentarz Bankier.pl)

Indeks PMI dla polskiego przemysłu znalazł się w lipcu poniżej bariery 50 punktów, co sygnalizuje pojawienie się zjawisk recesyjnych. Wskaźnik ten szybko spada już od lutego, ostrzegając przed nadchodzącą dekoniunkturą w przemyśle.

Lipcowy odczyt PMI na poziomie 49,4 pkt. był najniższy od czerwca 2013 roku i zdecydowanie słabszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 50,5 pkt. wobec 50,3 pkt. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI na tle rocznej dynamiki produkcji przemysłowej

Źródło: Bankier.pl

? Choć w lipcu do spadku głównego wskaźnika przyczyniło się aż 4 z 5 komponentów, to ogólne pogorszenie sytuacji w sektorze póki co było dość łagodne. Dużo bardziej niepokojący jest jednak trend tego wskaźnika. Spadek indeksu PMI poniżej progu 50 punktów nastąpił po trwającej zaledwie rok fazie ożywienia w polskim przemyśle ? mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 Po części wytłumaczeniem spadku PMI jest redukcja zamówień eksportowych, co można wiązać z sytuacją na Wschodzie i ograniczeniem dostaw polskiej żywności do Rosji i na Ukrainę. Dobrą wiadomością jest za to dwunasty z rzędu wzrost zatrudnienia. Tempo kreacji miejsc pracy było najszybsze od trzech miesięcy. Dla całej gospodarki pozytywną informacją jest też utrzymujący się od 20 miesięcy trend spadku cen wyrobów gotowych.

 ? Negatywne sygnały napływające z przemysłu ostrzegają przed nadchodzącym spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. O ile jeszcze do końca roku polska gospodarka może się rozwijać ?siłą rozpędu?, to już optymistyczne prognozy na rok 2015 uważam za zagrożone ? dodaje Kolany.

 Czytaj więcej na ten temat:  http://www.bankier.pl/wiadomosc/PMI-polski-przemysl-wpadl-w-recesje-7217043.html

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #bancassurance   #Grupy Generali Polska   #Krzysztof Wiecha   #Krzysztofa Wiechy   #onka   #Rada Nadzorcza Generali   #university of alaska anchorage   #wrze   #zurich financial services