Wiadomości Branżowe

Zortrax, jako pierwsza spółka z branży druku 3D, z powodzeniem przeprowadził publiczną emisję na polskim rynku kapitałowym

Teaser

Zortrax, polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D, zakończył emisję obligacji w trybie oferty publicznej. Spółka pozyskała ponad 6 milionów złotych. W ofercie wzięło udział ponad 200 inwestorów, których środki zostaną przeznaczone na badania i rozwój nowych urządzeń do druku przestrzennego oraz na przeskalowanie produkcji.

Obligacje zostaną przydzielone jutro, tj. 9 kwietnia, jednak zainteresowanie efektami emisji jest tak duże, że Zortrax po konsultacji z doradcami podjął decyzję o wcześniejszym niż standardowo przekazaniu informacji o pierwszych efektach emisji.

- W trakcie oferty sympatię i wsparcie okazywała nam olbrzymia rzesza osób, w tym wielu inwestorów, dziennikarzy i osób związanych polskim rynkiem kapitałowym, a także cała polska branża druku 3D. To duża satysfakcja czuć takie zaufanie, zwłaszcza wiedząc, że tak naprawdę to efekt kilku lat tytanicznej pracy zespołu Zortrax, najlepszego w Europie zespołu programistów i inżynierów wyspecjalizowanych w druku 3D. Polska to świetny kraj do rozwoju i tu widzimy naszą przyszłość ? skomentował pierwsze informacje o wynikach emisji Rafał Tomasiak, Prezes Zortrax. ? Najpierw sukces na amerykańskim Kickstarterze, później prywatna emisja obligacji, teraz zaufanie kilkuset inwestorów w ofercie publicznej. Podsumuję krótko: nadal idziemy własną drogą, również jeżeli chodzi o kapitał niezbędny na inwestycje. Chętnie wysłuchamy każdej ciekawej propozycji, ale kolejne oferty przejęcia rzędu kilkudziesięciu milionów już nie są adekwatne w stosunku do etapu rozwoju, który osiągnęliśmy. To także efekt ciężkiej pracy doradców w tej ofercie, których pracę oceniam jako perfekcyjną  ? dodaje Rafał Tomasiak.

Zgodnie z wcześniej opublikowanym aneksem do Memorandum Informacyjnego emitowanych obligacji serii A2 wolą właścicieli Zortraxu jest, aby każdy inwestor ? zarówno nabywca obligacji serii A1 ze styczniowej emisji prywatnej, jak i A2 z właśnie zakończonej oferty publicznej, po przekształceniu w spółkę akcyjną, otrzymał w przyszłości możliwość nabycia akcji spółki w ramach dedykowanej emisji.

- Pokazaliśmy, że również w Polsce można z powodzeniem pozyskiwać kapitał dla tak innowacyjnych branż jak druk 3D, podobnie jak to się dzieje w USA czy Niemczech, że nasi inwestorzy dobrze odbierają takie projekty, nawet jeśli słusznie można je oceniać jako grupy podwyższonego ryzyka - komentuje Jarosław Ostrowski, Prezes Zarządu Invista Dom Maklerski S.A., który pełnił rolę oferującego. ? To kolejny projekt Invisty w zakresie tak zwanych publicznych emisji bezprospektowych i widać że jest grupa inwestorów indywidualnych bardzo zainteresowanych tego typu inwestycjami. Dlatego wkrótce planujemy kolejną tego typu emisję, spółki również stosującej w produkcji najnowocześniejszą technologią w skali światowej, która tak jak Zortrax potrzebuje środków na przeskalowanie produkcji ? dodaje Jarosław Ostrowski.

Obligacje serii A2 emitowane przez Zortrax są trzyletnie, oprocentowane 9% w skali roku z kwartalną wypłatą odsetek. Środki z emisji przeznaczone zostaną na współfinansowanie produkcji pod otrzymane zamówienia oraz zakończenie prac badawczo-rozwojowych nad kolejnymi innowacyjnymi urządzeniami gotowymi do wprowadzenia na rynek światowy w 2014 r.

Zortrax stworzył środowisko kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D. Spółka z powodzeniem działa na rynkach międzynarodowych, sprzedając swoje produkty w największych krajach europejskich oraz w USA i w Kanadzie.

 

Zortrax to polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D.

Sektor druku 3D to branża, która coraz głębiej wchodzi w sferę biznesu i w życie codzienne. Dynamiczny rozwój Internetu rozwinął sposób w jaki ludzie się komunikują. Druk 3D zmienia styl konsumowania i nabywania przez nas różnych dóbr. Trójwymiarowe prototypowanie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i w życiu codziennym. Warstwy materiału są nakładane jedna na drugą i tworzą gotowy, trójwymiarowy model.  W zależności od technologii druku, rozgrzany do wysokiej temperatury materiał może być nakładany za pomocą specjalnego ekstrudera na platformę lub utwardzany światłem laserowym. Materiał może mieć postać proszku, plastikowej ?nici? lub płynnej żywicy.

Z najbardziej pożytecznych zastosowań w 3D drukuje się dopasowane protezy. Naukowcy na cały świecie opracowują też technologię, która pozwalałaby w tej technologii wydrukować ludzką tkankę. Druk 3D podbija również świat mody, coraz szerzej jest stosowany w produkcji butów, czy okularów przeciwsłonecznych, a w bliskich planach są całe elementy garderoby. Druk 3D to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się nowych technologii, która znajduje swoje zastosowanie w wytwarzaniu:

  • prototypów elementów mechanicznych maszyn,
  • prototypów wzornictwa przemysłowego,
  • elementów konstrukcji i maszyn,
  • prototypów form przemysłowych i produktów przed masową produkcją,
  • przedmiotów codziennego użytku,
  • gadżetów reklamowych,
  • krótkich serii produktów,
  • rzeźb i modeli kolekcjonerskich,
  • modeli i pomocy naukowych,
  • biżuterii i akcesoriów w modzie.

Zortrax dostarcza wysokiej jakości sprzęt, zapewnia nieodpłatnie każdemu użytkownikowi autorskie oprogramowanie Z-Suite, filamenty (materiały do druku 3D) oraz pełne wsparcie. Spółka kieruje ofertę przede wszystkim do segmentu SOHO (Small Office / Home Office) oraz SMB (Small and Medium Business). Drukarka ZORTRAX M200 jako jedyna w swoim segmencie oferuje wydruk wysokiej jakości (rozdzielczość od 25 do 400 mikronów) i o odpowiednio dużych rozmiarach (maksymalny rozmiar wydruków: 205 x 205 x 185 mm) i przystępnej cenie. Środowisko dostarczane przez Zortrax jest proste w obsłudze, współpracuje z różnymi platformami projektowania (np. funkcja importu modeli CAD) oraz zapewnia pełne bezpieczeństwo (szeroka gwarancja, szybki serwis i termin dostawy). Koszty użytkowania są niższe w porównaniu do konkurencyjnych produktów na rynku.

Spółka rozwija sprzedaż oraz prowadzi intensywne prace nad nowymi produktami. Jest to m.in. drukarka Zortrax M120, która umożliwi szeroką ekspansję na rynku mikroprzedsiębiorstw, dla których liczy się obszar roboczy urządzenia i stosunek jakości do ceny. Spółka pracuje także nad nową gamą materiałów eksploatacyjnych o różnych właściwościach oraz nowa generacją drukarki M200, której zostanie nadany wygląd jeszcze bardziej zbliżony do typowego urządzenia biurowego.

Zortrax sp. z o.o. powstała w grudniu 2013 r. Założycielami są Rafał Tomasiak (Prezes Zarządu, dominujący udziałowiec) oraz Karolina Bołądź i Tomasza Drosio. Powstanie spółki to efekt kilkuletnich prac i doświadczenia jej założycieli. Spółka zatrudnia kilkunastu inżynierów i programistów, którzy pracują nad rozwojem produktów i biznesu. Produkcja drukarek i filamentów odbywa się w Azji.

W 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com pozyskano finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. W styczniu 2014 r. spółka z sukcesem przeprowadziła prywatną emisję obligacji, pozyskując 1,2 mln zł kapitału.

Niniejszy dokument nie stanowi reklamy, oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej ani zaproszenia do składania oferty, jak również jakiejkolwiek podstawy do podjęcia decyzji w przedmiocie inwestowania w papiery wartościowe spółki Zortrax Sp. z o.o. (?Spółka?). INVISTA Dom Maklerski S.A. oświadcza, iż przesłanie niniejszego dokumentu nie zobowiązuje go w żaden sposób do świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz adresatów niniejszej wiadomości. Warunki emisji obligacji i terminy jej przeprowadzenia zostaną określone przez Spółkę. Informacje zawarte w materiale pochodzą z materiałów dostarczonych przez Spółkę. INVISTA Dom Maklerski S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. INVISTA Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale. Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie promocyjny. Wobec braku obowiązku sporządzenia prospektu emisyjnego, jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Emitencie oraz o Publicznej Ofercie Obligacji serii A2 jest Memorandum Informacyjne Obligacji serii A2 dostępne w wersji elektronicznej na stronach internetowych Emitenta www.zortrax.com, ww.zortrax.pl oraz Oferującego www.invistadm.pl.

Źródło Zortrax. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy