Wiadomości Branżowe

Zortrax opublikował prognozę wyników finansowych. Rozpoczęły się przygotowania do przekształcenia w spółkę akcyjną

Zortrax, polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D, opublikował prognozy wyników finansowych. Prognoza, poddana badaniu przez BDO Sp z o.o., przewiduje osiągnięcie w 2014 r. ponad 10,7 mln zł zysku operacyjnego oraz ponad 8 mln zł zysku netto i została przygotowana w oparciu o planowane przychody i koszty związane wyłącznie ze sprzedażą drukarki 3D Zortrax M200 (w tym filamentu
Teaser

Zortrax, polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D, opublikował prognozy wyników finansowych. Prognoza, poddana badaniu przez BDO Sp z o.o., przewiduje osiągnięcie w 2014 r. ponad 10,7 mln zł zysku operacyjnego oraz ponad 8 mln zł zysku netto i została przygotowana w oparciu o planowane przychody i koszty związane wyłącznie ze sprzedażą drukarki 3D Zortrax M200 (w tym filamentu i odpłatnych gwarancji), bez uwzględniania przychodów i kosztów związanych z rozwojem nowych produktów.

Ponadto, w dniu 3 kwietnia br. wspólnicy podjęli uchwałę upoważniającą Zarząd do podjęcia działań zmierzających do przekształcenia Zortrax Sp. o.o. w spółkę akcyjną.

 

Prognoza finansowa na rok 2014 (w zł)

  2014
Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) 10.739.449
Zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację (EBITDA) 10.965.730
Zysk netto 8.071.154

 

W związku z faktem, iż poziom przychodów ze sprzedaży innych produktów, które mogą zostać wprowadzone do sprzedaży w 2014 roku, oraz poziom kosztów z tym związanych jest trudny do oszacowania Zortrax odstąpił od uwzględniania tych elementów w prognozie finansowej. W związku z tym w prognozie finansowej przyjęto uprawdopodobnione założenia dotyczące przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą podstawowego produktu Spółki, którym na dzień sporządzenia prognozy jest drukarka 3D Zortrax M200 oraz filamenty (materiały do druku 3D) i odpłatne gwarancje.

Prognoza wyników oraz uchwała w sprawie przekształcenia w spółkę akcyjną to kolejne, po deklaracji emisji akcji dla obligatariuszy, nasze odpowiedzi na oczekiwania inwestorów. Mamy w planach wprowadzenie do sprzedaży innych produktów, tj. 7 nowych materiałów przeznaczonych do drukarki Zortrax M200, drukarkę Zortrax M120 oraz drukarkę 3D w innowacyjnej technologii opartej na żywicy, jednak są one na etapie opracowywania. Uznaliśmy że inwestorom potrzebna jest przede wszystkim wiedza o realnych efektach masowej, liczonej w tysiącach sztuk, sprzedaży drukarki M200 ? mówi Rafał Tomasiak, Prezes Zortrax.

Zgodnie z wcześniej opublikowanym aneksem do Memorandum informacyjnego emitowanych obligacji serii A2 wolą właścicieli Zortraxu jest, aby każdy inwestor ? zarówno nabywca obligacji serii A1, jak i A2, po przekształceniu w spółkę akcyjną, otrzymał w przyszłości możliwość nabycia akcji spółki w ramach dedykowanej emisji.

Uchwała dotycząca przekształcenia w spółkę akcyjną realizuje deklarację właścicieli dotyczącą emisji nowych akcji. To kolejny krok Zortraxu do debiutu giełdowego - tłumaczy Jarosław Ostrowski, Prezes Zarządu Invista Dom Maklerski S.A., który pełni rolę oferującego obligacje Zortrax. Na pewno warto zwrócić również uwagę, że Zortrax podjął decyzję o współpracy z renomowanym biegłym rewidentem ? dodaje Jarosław Ostrowski.

Zapisy w trwającej publicznej ofercie sprzedaży obligacji będą przyjmowane do poniedziałku 7 kwietnia br. włącznie. Zapisy można składać w Invista Dom Maklerski oraz Millennium Dom Maklerski, Domu Maklerskim IDMSA i Domu Maklerskim W Investments.

Obligacje serii A2 są trzyletnie, oprocentowane 9% w skali roku z kwartalną wypłatą odsetek. Spółka oferuje do 10.000 obligacji. Łączna wartość oferty wynosi do 10 milionów złotych.

Środki z emisji przeznaczone zostaną na współfinansowanie produkcji pod otrzymane zamówienia oraz zakończenie prac badawczo-rozwojowych nad kolejnymi innowacyjnymi urządzeniami gotowymi do wprowadzenia na rynek światowy w 2014 r. Zortrax stworzył środowisko kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D. Spółka
z powodzeniem działa na rynkach międzynarodowych, sprzedając swoje produkty
w największych krajach europejskich oraz w USA i w Kanadzie.

 

 

  

Zortrax to polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D.

Sektor druku 3D to branża, która coraz głębiej wchodzi w sferę biznesu i w życie codzienne. Dynamiczny rozwój Internetu rozwinął sposób w jaki ludzie się komunikują. Druk 3D zmienia styl konsumowania i nabywania przez nas różnych dóbr. Trójwymiarowe prototypowanie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i w życiu codziennym. Warstwy materiału są nakładane jedna na drugą i tworzą gotowy, trójwymiarowy model.  W zależności od technologii druku, rozgrzany do wysokiej temperatury materiał może być nakładany za pomocą specjalnego ekstrudera na platformę lub utwardzany światłem laserowym. Materiał może mieć postać proszku, plastikowej ?nici? lub płynnej żywicy.

Z najbardziej pożytecznych zastosowań w 3D drukuje się dopasowane protezy. Naukowcy na cały świecie opracowują też technologię, która pozwalałaby w tej technologii wydrukować ludzką tkankę. Druk 3D podbija również świat mody, coraz szerzej jest stosowany w produkcji butów, czy okularów przeciwsłonecznych, a w bliskich planach są całe elementy garderoby. Druk 3D to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się nowych technologii, która znajduje swoje zastosowanie w wytwarzaniu:

  • prototypów elementów mechanicznych maszyn,
  • prototypów wzornictwa przemysłowego,
  • elementów konstrukcji i maszyn,
  • prototypów form przemysłowych i produktów przed masową produkcją,
  • przedmiotów codziennego użytku,
  • gadżetów reklamowych,
  • krótkich serii produktów,
  • rzeźb i modeli kolekcjonerskich,
  • modeli i pomocy naukowych,
  • biżuterii i akcesoriów w modzie.

Zortrax dostarcza wysokiej jakości sprzęt, zapewnia nieodpłatnie każdemu użytkownikowi autorskie oprogramowanie Z-Suite, filamenty (materiały do druku 3D) oraz pełne wsparcie. Spółka kieruje ofertę przede wszystkim do segmentu SOHO (Small Office / Home Office) oraz SMB (Small and Medium Business). Drukarka ZORTRAX M200 jako jedyna w swoim segmencie oferuje wydruk wysokiej jakości (rozdzielczość od 25 do 400 mikronów) i o odpowiednio dużych rozmiarach (maksymalny rozmiar wydruków: 205 x 205 x 185 mm) i przystępnej cenie. Środowisko dostarczane przez Zortrax jest proste w obsłudze, współpracuje z różnymi platformami projektowania (np. funkcja importu modeli CAD) oraz zapewnia pełne bezpieczeństwo (szeroka gwarancja, szybki serwis i termin dostawy). Koszty użytkowania są niższe w porównaniu do konkurencyjnych produktów na rynku.

Spółka rozwija sprzedaż oraz prowadzi intensywne prace nad nowymi produktami. Jest to m.in. drukarka Zortrax M120, która umożliwi szeroką ekspansję na rynku mikroprzedsiębiorstw, dla których liczy się obszar roboczy urządzenia i stosunek jakości do ceny. Spółka pracuje także nad nową gamą materiałów eksploatacyjnych o różnych właściwościach oraz nowa generacją drukarki M200, której zostanie nadany wygląd jeszcze bardziej zbliżony do typowego urządzenia biurowego.

Zortrax sp. z o.o. powstała w grudniu 2013 r. Założycielami są Rafał Tomasiak (Prezes Zarządu, dominujący udziałowiec) oraz Karolina Bołądź i Tomasza Drosio. Powstanie spółki to efekt kilkuletnich prac i doświadczenia jej założycieli. Spółka zatrudnia kilkunastu inżynierów i programistów, którzy pracują nad rozwojem produktów i biznesu. Produkcja drukarek i filamentów odbywa się w Azji.

W 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com pozyskano finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. W styczniu 2014 r. spółka z sukcesem przeprowadziła prywatną emisję obligacji, pozyskując 1,2 mln zł kapitału.

Źródło Zortrax. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy